We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems HP EliteDesk 705 G2 AMD A8 8600B 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 10 Pro Mini PC Black
SKU
J1-705G2MA01
| SKU | J1-705G2MA01 |
|---|---|
| EAN | 0825633570610 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
HP EliteDesk 705 G2 MINI Desktop (REFURBISHED)
AMD A8-8600B, Quad-Core processor with a speed of 1.6GHz, 8GB DDR3 Memory, 256GB SSD Storage, Windows 10 Pro 64-bit, Refurbished Grade A, 1 Year Warranty
AMD A8-8600B, Quad-Core processor with a speed of 1.6GHz, 8GB DDR3 Memory, 256GB SSD Storage, Windows 10 Pro 64-bit, Refurbished Grade A, 1 Year Warranty
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | 8600B |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD A8 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Graphics card DVI-D ports quantity | 1 |
| On-board graphics card | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Refurbished | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Refurbished | Yes |
| Refurbished grade | Grade A |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.9" (175.3 mm) |
| Depth | 7.01" (178 mm) |
| Height | 1.3" (33 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Refurbished | Yes |