We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems Dell OptiPlex 5040 T Intel® Core™ i7 i7-6700 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 10 Pro Mini Tower Mini PC Black
SKU
J1-5040TA01
Login for pricing
In stock
Intel Core i7-6700 3.4GHz, 16GB DDR4, 512GB SSD, DVDRW, Refurbished
UNSPSC: 43211507
| SKU | J1-5040TA01 |
|---|---|
| EAN | 0825633537217 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
Dell OptiPlex 5040 T Desktop (REFURBISHED)
The 6th Gen Intel Core i7-6700, Quad-Core processor with a speed of 3.4GHz, 16GB DDR4 Memory, 256GB SSD Storage, DVDRW, HDMI, Windows 10 Pro 64-bit, Refurbished Grade A
The 6th Gen Intel Core i7-6700, Quad-Core processor with a speed of 3.4GHz, 16GB DDR4 Memory, 256GB SSD Storage, DVDRW, HDMI, Windows 10 Pro 64-bit, Refurbished Grade A
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor model | i7-6700 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | DVD-RW |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Line-out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini Tower |
| Refurbished | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini Tower |
| Refurbished | Yes |
| Refurbished grade | Grade A |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.98" (152 mm) |
| Depth | 10" (254 mm) |
| Height | 13" (330 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Refurbished | Yes |