We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SANUS VSTV1 60" Black
SKU
VSTV1-B1
- Easily adjust the height of your TV
- Easily adjust your TV without tools
- Easy to install
- Enjoy a great picture no matter where you watch
- Swivel your TV left and right for the perfect view
| SKU | VSTV1-B1 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanus |
| Availability | In Stock |
Swivel TV Stand Fits 32"-60" TVs
The SANUS Swivel TV Base is a table-top TV base that works on all surfaces, and is a substantial improvement over the stands that are traditionally included with TVs. By providing 74 degrees of swivel left to right, the Swivel TV Base dramatically improves viewing range by allowing you to point the TV to where you are seated. The stable footprint is optimal for TV stability for furniture with shallow depth, and the adjustable height provides a sleek look for the perfect set up.
The SANUS Swivel TV Base is a table-top TV base that works on all surfaces, and is a substantial improvement over the stands that are traditionally included with TVs. By providing 74 degrees of swivel left to right, the Swivel TV Base dramatically improves viewing range by allowing you to point the TV to where you are seated. The stable footprint is optimal for TV stability for furniture with shallow depth, and the adjustable height provides a sleek look for the perfect set up.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Minimum screen size | 32" |
| Minimum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum VESA mount | 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm) |
| Maximum screen size | 60" |
| Maximum weight capacity | 60 lbs (27.2 kg) |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | 74 - 74° |
| Swivelling | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.5" (672 mm) |
| Height | 26.9" (682 mm) |
| Depth (max) | 12" (30.5 cm) |
| Packaging data | |
| Package width | 27.6" (702 mm) |
| Package depth | 4.8" (122 mm) |
| Package height | 2.91" (74 mm) |
| Package weight | 20 lbs (9.07 kg) |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
SANUS VSTV1 60" Black
Login for pricing
|
Hot Product
Chief Flat Panel Single Ceiling Mount...
Login for pricing
|
Chief PAC102B TV mount/stand Black
Login for pricing
|
Bestseller
Premier Mounts CTM-MS2 TV mount/stand...
Login for pricing
|
Chief Fixed Wall Mount Black
Login for pricing
|
Popular
Chief Thinstall Universal Tilt Wall Mo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VSTV1-B1
|
FHS110B
|
PAC102B
|
CTM-MS2
|
MSTU
|
MTTU
|
| Manufacturer |
Sanus
|
Chief
|
Chief
|
Premier Mounts
|
Chief
|
Chief
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Desk
|
Ceiling
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





