We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Joy Systems Dell OptiPlex 7450 AIO Intel® Core™ i7 i7-7700 23.8" 1920 x 1080 pixels All-in-One PC 16 GB DDR4-SDRAM 1 TB SSD Windows 10 Pro Black
SKU
J1-7450AA10
Login for pricing
In stock
Intel Core i7-7700 3.6GHz, 23.8”FHD, 16GB DDR4, 1TB SSD, Refurbished
UNSPSC: 43211521
| SKU | J1-7450AA10 |
|---|---|
| EAN | 0825633568525 |
| Manufacturer | JOY SYSTEMS |
| Availability | Out of Stock |
Dell OptiPlex 7450 AIO Desktop (REFURBISHED)
The 7th Gen Intel Core i7-7700, Quad-Core processor with a speed of 3.6GHz, 16GB DDR4 Memory, 1TB SSD Storage, 23.8” Full HD, HDMI, GigE, Windows 10 Pro 64-bit, Refurbished Grade A
The 7th Gen Intel Core i7-7700, Quad-Core processor with a speed of 3.6GHz, 16GB DDR4 Memory, 1TB SSD Storage, 23.8” Full HD, HDMI, GigE, Windows 10 Pro 64-bit, Refurbished Grade A
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Display diagonal | 23.8" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| Processor | |
| Processor generation | 7th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-7700 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Hard drive | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Total HDDs capacity | 1 TB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Product type | All-in-One PC |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Product type | All-in-One PC |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 22" (559 mm) |
| Depth (with stand) | 2.01" (51 mm) |
| Height (with stand) | 15" (381 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |