We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-Q28ARQ28PA-O3M InfiniBand/fibre optic cable 118.1" (3 m) QSFP28 Active DAC Aqua color
SKU
ADD-Q28ARQ28PA-O3M
Login for pricing
In stock
Arista Networks AOC-Q-Q-100G-3M to Palo Alto Networks Compatible TAA 100GBase-AOC QSFP28 to QSFP28 Active Optical Cable (850nm, MMF, 3m)
UNSPSC: 26121607
| SKU | ADD-Q28ARQ28PA-O3M |
|---|---|
| EAN | 0199278122399 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This Arista Networks® AOC-Q-Q-100G-3M to Palo Alto Networks® dual OEM compatible 100GBase-AOC QSFP28 to QSFP28 active optical cable has a maximum reach of 3.0m (9.8ft). It is 100% Arista Networks® to Palo Alto Networks® compatible and has been programmed, uniquely serialized, data-traffic and application tested to ensure that it is compliant and functional. This active optical cable will initialize and perform identically to Arista Networks® and Palo Alto Networks®'s individual cables and is built to meet or exceed Arista Networks® and Palo Alto Networks®'s specifications.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Product colour | Aqua color |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable type | Active DAC |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom, United States |