We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks ADD-N5152C15H14G10FBK power cable Black 118.1" (3 m) NEMA 5-15P IEC C15
SKU
ADD-N5152C15H14G10FBK
| SKU | ADD-N5152C15H14G10FBK |
|---|---|
| EAN | 0199278032247 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This is a 10ft NEMA 5-15P Male to C15 Female High-Temperature 14 AWG 125V at 15A PVC SJT (Service Junior Thermoplastic) Black Power Cable. Our power adapters and power cables are compatible with their intended system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 14 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | IEC C15 |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Network Equipment Building Standards (NEBS), REACH, RoHS, WEEE |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Network Equipment Building Standards (NEBS), REACH, RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks ADD-N5152C15H14G10FBK p...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco Connect Cabinet Black 27.6"...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com PXTC14C156 power cable Bl...
Login for pricing
|
C2G 53410 power cable Black 295.3"...
Login for pricing
|
Popular
Tripp Lite P036-002 power cable Black...
Login for pricing
|
Recommended
Eaton 010-0029 power cable Black 24&qu...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ADD-N5152C15H14G10FBK
|
CAB-C15-CBN=
|
PXTC14C156
|
53410
|
P036-002
|
010-0029
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Cisco
|
StarTech.com
|
C2G
|
Tripp Lite
|
Eaton
|





