We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
i-Blason Cosmo IPADPRO2411CSMA tablet case 11" Shell case Pink
SKU
IPADPRO2411CSMA
- Full body design and TPU bumpers guard against drops and falls
- Foldable kickstand offers hands-free viewing
- Scratch and scrape-resistant casing won’t fade or discolor
- No built-in screen protector
- Built-in Apple Pencil holder for easy storage. Apple Pencil not included
- Compatible with iPad Pro 11 inch (2024)
| SKU | IPADPRO2411CSMA |
|---|---|
| EAN | 0843439143036 |
| Manufacturer | i-Blason |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Cosmo |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Shell case |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11" (2024) |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Pink |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Features | |
| Case type | Shell case |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11" (2024) |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Pink |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |