We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Yealink 1308057 headphone/headset accessory Charging stand
SKU
1308057
| SKU | 1308057 |
|---|---|
| EAN | 0841885108067 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multifunctional wireless charging stand
The multifunctional wireless charging stand BHC76 can not only charge the BH72/BH76 Bluetooth headset, but also works for any mobile that supports Qi and personal devices such as TWS. The charging stand can also act as a headset stand when the headset is not charging. Place your headset on the stand and you can get a neat desktop experience.
The multifunctional wireless charging stand BHC76 can not only charge the BH72/BH76 Bluetooth headset, but also works for any mobile that supports Qi and personal devices such as TWS. The charging stand can also act as a headset stand when the headset is not charging. Place your headset on the stand and you can get a neat desktop experience.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Charging stand |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product colour | Gray, Silver |
| Compatibility | BH72/76 |
| Frequency range | 110000 - 205000 Hz |
| Protection features | Overcharge protection, Overheating protection |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 5.94" (150.9 mm) |
| Height | 8.96" (227.7 mm) |
| Weight | 10.5 oz (297 g) |
| Power | |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless charging power | 15 W |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Yealink 1308057 headphone/headset acce...
Login for pricing
|
Jabra 14201-19 headphone/headset acces...
Login for pricing
|
Bestseller
Spracht RHL-2010 headphone/headset acc...
Login for pricing
|
Popular
Jabra 14207-40 headphone/headset acces...
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra 14201-30 headphone/headset acces...
Login for pricing
|
Jabra 14201-35 headphone/headset acces...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1308057
|
14201-19
|
RHL-2010
|
14207-40
|
14201-30
|
14201-35
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Jabra
|
Spracht
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Product type |
Charging stand
|
N/A
|
N/A
|
Charging stand
|
N/A
|
EHS adapter
|





