We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Synology HAT3310-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
HAT3310-12T
- Durability
- Designed for 24/7 operation
- Updates
- Seamless firmware updates through DSM
- One-stop support
- Fast troubleshooting from Synology
| SKU | HAT3310-12T |
|---|---|
| EAN | 0846504005581 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | In Stock |
Hard drives designed for Synology systems
Superior dependability
Using 100% conventional magnetic recording (CMR) technology, Plus Series disk drives ensure consistent write performance throughout their lifespans.
Easy firmware updates
Firmware updates can be performed directly through DSM, ensuring drives benefit from the latest patches while eliminating the need for disk removal.
Comprehensive testing
Synology Plus Series drives are subjected to thorough compatibility and stress testing to ensure smooth 24/7 operation under multi-user workloads.
Superior dependability
Using 100% conventional magnetic recording (CMR) technology, Plus Series disk drives ensure consistent write performance throughout their lifespans.
Easy firmware updates
Firmware updates can be performed directly through DSM, ensuring drives benefit from the latest patches while eliminating the need for disk removal.
Comprehensive testing
Synology Plus Series drives are subjected to thorough compatibility and stress testing to ensure smooth 24/7 operation under multi-user workloads.
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Hard drive | |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200000 h |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200000 h |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| 24/7 operation | Yes |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 6.85 W |
| Power consumption (read) | 6.85 W |
| Power consumption (idle) | 3.3 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -12000 - 120000" (-304.8 - 3048 m) |
| Non-operating altitude | -12000 - 480000" (-304.8 - 12192 m) |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.01" (101.8 mm) |
| Weight | 25.4 oz (720 g) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Warranty period | 3 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Synology HAT3310-12T internal hard dri...
Login for pricing
|
Buffalo 6TB SATA internal hard drive S...
Login for pricing
|
Axiom AXHD6TB7235S32E internal hard dr...
Login for pricing
|
Popular
Seagate Enterprise ST8000NM0075 intern...
Login for pricing
|
Axiom 785079-B21-AX internal hard driv...
Login for pricing
|
Hot Product
Lexmark 320+GB HDD internal hard drive...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HAT3310-12T
|
OP-HD6.0QH
|
AXHD6TB7235S32E
|
ST8000NM0075
|
785079-B21-AX
|
27X0400
|
| Manufacturer |
Synology
|
BUFFALO
|
Axiom
|
Seagate
|
Axiom
|
Lexmark
|
| HDD capacity |
2500GB and more
|
2500GB and more
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
N/A
|
| Component for |
NAS
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Printer/MFU
|





