We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Belkin Connect Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
SKU
INC018TTBK
Login for pricing
In stock
USB-C 6-in-1 Core GaN Dock 130W, 5 Gbps, 80 x 80 x 48 mm
UNSPSC: 43211615
| SKU | INC018TTBK |
|---|---|
| EAN | 0745883866328 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
GaN power comes to your docking station with this 6-in-1 solution. This compact dock features a built in 130W GaN power supply providing 96W of power to your host device, 4K 60Hz monitor support, USB-C and USB-A ports, and up to 5Gbps of data transfer speeds.
Accelerate charging with GaN power.
Unleash 96W of power with GaN charging via a built-in 130W power supply in a compact, portable design.*
5-points of protection.
Protected by Belkin 5-point safety system featuring fire-resistant housing materials and tested to protect against over-current, over-temperature, short circuit, and overload.
UHD support delivers crystal clarity.
Connect a single monitor via HDMI for stunning UHD supporting 4k 60Hz resolution. Enjoy crystal clear images whether you’re working, streaming, or gaming.
Stay productive with 5Gbps transfer speeds.
Supports up to 5Gbps transfer speeds from either the USB-C or USB-A ports. This translates to 10 times faster speeds than hi-speed USB 2.0, so you’ll save time and wait less.
Accelerate charging with GaN power.
Unleash 96W of power with GaN charging via a built-in 130W power supply in a compact, portable design.*
5-points of protection.
Protected by Belkin 5-point safety system featuring fire-resistant housing materials and tested to protect against over-current, over-temperature, short circuit, and overload.
UHD support delivers crystal clarity.
Connect a single monitor via HDMI for stunning UHD supporting 4k 60Hz resolution. Enjoy crystal clear images whether you’re working, streaming, or gaming.
Stay productive with 5Gbps transfer speeds.
Supports up to 5Gbps transfer speeds from either the USB-C or USB-A ports. This translates to 10 times faster speeds than hi-speed USB 2.0, so you’ll save time and wait less.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Microphone in | No |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Power cable length | 78.7" (2 m) |
| USB cable length | 19.7" (0.5 m) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Height | 1.89" (48 mm) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |