We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly ATA 400 1FXS Voice Port VoIP Adapter with Open SIP and Power Supply
SKU
8F3H4AA#ABA
Login for pricing
In stock
HP Poly ATA 400 1FXS Voice Port VoIP Adapter with Open SIP and Power Supply, Black, HTTPS, China, 0 - 40 °C, -40 - 70 °C, 5 - 95%
UNSPSC: 43201552
- Reutilize your analog phone with the Poly ATA 400 Series and take advantage of VoIP calling. Get the advantage of digitization, access a dial tone over the network without replacing your existing phones.
- The PDMS-SP cloud service lets you configure, modify, troubleshoot, and maintain all the Poly ATA 400 devices and phones they are connected to across your organization. API support enables real-time ATA status monitoring.
| SKU | 8F3H4AA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197497475814 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Extend analog phone capability
Reutilize your analog phone with the Poly ATA 400 Series and take advantage of VoIP calling. Get the advantage of digitization, access a dial tone over the network without replacing your existing phones.
Management via PDMS-SP & APIs
The PDMS-SP cloud service lets you configure, modify, troubleshoot, and maintain all the Poly ATA 400 devices and phones they are connected to across your organization. API support enables real-time ATA status monitoring.
HP Poly ATA 400 1FXS Voice Port VoIP Adapter with Open SIP and Power Supply. Product color: Black. Security algorithms: HTTPS. Country of origin: China. Width: 3.46" (88 mm), Depth: 3.46" (88 mm), Height: 1.02" (26 mm)
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Technical details | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43201552 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.29 oz (65 g) |
| Width | 3.46" (88 mm) |
| Depth | 3.46" (88 mm) |
| Height | 1.02" (26 mm) |
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Package height | 2.17" (55 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
You may also be interested in
| Product |
HP Poly ATA 400 1FXS Voice Port VoIP A...
Login for pricing
|
Cisco ATA 191
Login for pricing
|
Grandstream Networks HT841 VoIP teleph...
Login for pricing
|
Grandstream Networks
Login for pricing
|
Grandstream Networks
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8F3H4AA#ABA
|
ATA191-3PW-K9
|
HT841
|
HT814 v2
|
HT818 v2
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Cisco
|
Grandstream Networks
|
Grandstream Networks
|
Grandstream Networks
|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports |
N/A
|
1
|
2
|
2
|
2
|




