We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seagate STGX1000400 external hard drive 1 TB 2.5" 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
SKU
STGX1000400
- Leverage simple drag-and-drop usability
- Expand your computer’s capacity with a lightweight, compact
- solution
- Take advantage of instant plug-and-play PC compatibility
- Transfer files fast with USB 3.0, backward-compatible with USB 2.0
| SKU | STGX1000400 |
|---|---|
| EAN | 0763649127292 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Add-on portable storage for your PC
Simple, compact, and PC compatible, the Seagate® Portable Drive gives you additional on-the-go storage and lets you take along large files when you travel.
Setup for PC is simple and straightforward; simply connect a single USB cable and you are ready to go. The drive is powered from the USB cable, so there is no need for an external power supply. Plus, it is automatically recognized by the Windows®1,2 operating system, so there is no software to install and nothing to configure. Just connect and take advantage of the fast data transfer speeds with the USB 3.0 interface by connecting to a SuperSpeed USB 3.0 port.
Simple, compact, and PC compatible, the Seagate® Portable Drive gives you additional on-the-go storage and lets you take along large files when you travel.
Setup for PC is simple and straightforward; simply connect a single USB cable and you are ready to go. The drive is powered from the USB cable, so there is no need for an external power supply. Plus, it is automatically recognized by the Windows®1,2 operating system, so there is no software to install and nothing to configure. Just connect and take advantage of the fast data transfer speeds with the USB 3.0 interface by connecting to a SuperSpeed USB 3.0 port.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Hard drive | |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Ports & interfaces | |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.7 oz (190 g) |
| Width | 3.15" (80 mm) |
| Depth | 0.583" (14.8 mm) |
| Height | 4.61" (117 mm) |
| Package depth | 0.787" (20 mm) |
| Package width | 3.15" (80 mm) |
| Package height | 4.61" (117 mm) |
| Package weight | 9.17 oz (260 g) |
| Packaging data | |
| Package depth | 0.787" (20 mm) |
| Package width | 3.15" (80 mm) |
| Package height | 4.61" (117 mm) |
| Package weight | 9.17 oz (260 g) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Wi-Fi | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Seagate STGX1000400 external hard driv...
Login for pricing
|
Popular
Transcend StoreJet 25A3K external hard...
Login for pricing
|
Hot Product
LaCie Rugged Mini external hard drive...
Login for pricing
|
Western Digital WDBC3C0020BBL-WESN ext...
Login for pricing
|
Bestseller
Western Digital My Passport external h...
Login for pricing
|
Western Digital My Passport external h...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STGX1000400
|
TS1TSJ25A3K
|
LAC9000298
|
WDBC3C0020BBL-WESN
|
WDBYVG0020BBK-WESN
|
WDBYVG0020BRD-WESN
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Transcend
|
Seagate
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
N/A
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Red
|
| USB version |
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
N/A
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB Type-C
|
N/A
|
N/A
|
| Bus powered |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|





