We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CTA Digital PAD-CGSWAO tablet security enclosure White 13"
SKU
PAD-CGSWAO
Login for pricing
In stock
Gooseneck Floor Stand with Accessories for 7-13” Tablets
UNSPSC: 43211600
- Ultimate Adjustability
- Mobile & Easy to Maneuver
- Secure, Universal Tablet Fit
- Smart, Practical Design
| SKU | PAD-CGSWAO |
|---|---|
| EAN | 0656777023850 |
| Manufacturer | CTA Digital |
| Availability | Out of Stock |
Create a mobile, adjustable workstation for your tablet with CTA Digital’s Compact Gooseneck Floor Stand with Accessories for 7-13-Inch Tablets. It provides exceptional mobility, adjustability, and sleek style for any medical facility, doctor’s office, or hospital.
- Flexible, sturdy gooseneck adjusts to any position
- Jointed tablet holder tilts side to side and rotates 360 degrees for landscape and portrait viewing
- Telescoping pole allows easy height adjustment
- Accessories include battery-pack cradles, basket, and handle
- Stable, weighted metal base
- Optional, easy-rolling swivel casters
- ADA compliant
- Compatible with iPad 10.2-inch (7th–9th Gen), 12.9-inch iPad Pro, 11-inch iPad Pro, iPad Mini (1–6), iPad Air, Samsung Galaxy Tab A7 & A8, and many other 7–13″ tablets
- Compatible with tablets in cases up to 1.06″ in total thickness
- Flexible, sturdy gooseneck adjusts to any position
- Jointed tablet holder tilts side to side and rotates 360 degrees for landscape and portrait viewing
- Telescoping pole allows easy height adjustment
- Accessories include battery-pack cradles, basket, and handle
- Stable, weighted metal base
- Optional, easy-rolling swivel casters
- ADA compliant
- Compatible with iPad 10.2-inch (7th–9th Gen), 12.9-inch iPad Pro, 11-inch iPad Pro, iPad Mini (1–6), iPad Air, Samsung Galaxy Tab A7 & A8, and many other 7–13″ tablets
- Compatible with tablets in cases up to 1.06″ in total thickness
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Minimum screen size | 7" |
| Maximum screen size | 13" |
| Cable management | Yes |
| Mounting type | Floor |
| Brand compatibility | Universal |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 13.7 lbs (6.21 kg) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Minimum screen size | 7" |
| Maximum screen size | 13" |
| Cable management | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |