We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Icy Dock MB840TP-B storage drive enclosure SSD enclosure Aluminum, Black M.2
SKU
MB840TP-B
| SKU | MB840TP-B |
|---|---|
| EAN | 0884826508441 |
| Manufacturer | Icy Dock |
| Availability | In Stock |
Product Description
Compatible M.2 drive caddy (tray) for ICY DOCK ToughArmor MB840M2P-B M.2 NVMe SSD to PCIe 3.0 x4 Removable SSD Mobile Rack for PCIe Expansion Slot, as well as the MB852M2PO-B 2 x M.2 NVMe SSD Mobile Rack Enclosure for Ultra Slim ODD Bay (9.5mm).
Compatible M.2 drive caddy (tray) for ICY DOCK ToughArmor MB840M2P-B M.2 NVMe SSD to PCIe 3.0 x4 Removable SSD Mobile Rack for PCIe Expansion Slot, as well as the MB852M2PO-B 2 x M.2 NVMe SSD Mobile Rack Enclosure for Ultra Slim ODD Bay (9.5mm).
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | M.2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Technical details | |
| Product colour | Aluminum, Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
|---|---|
| Product type | SSD enclosure |
| Compatible products | Icy Dock MB840M2P-B, MB852M2PO-B |
| Product colour | Aluminum, Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.29 oz (65 g) |
| Width | 1.54" (39 mm) |
| Depth | 5.28" (134 mm) |
| Height | 0.295" (7.5 mm) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
Icy Dock MB840TP-B storage drive enclo...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com S251BRU33 storage drive e...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com SM22BU31C3R storage drive...
Login for pricing
|
Edge PE253066 storage drive enclosure...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com S351BMU33ET storage drive...
Login for pricing
|
Siig JU-SA0W11-S1 storage drive enclos...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MB840TP-B
|
S251BRU33
|
SM22BU31C3R
|
PE253066
|
S351BMU33ET
|
JU-SA0W11-S1
|
| Manufacturer |
Icy Dock
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Edge
|
StarTech.com
|
Siig
|
| Storage drive size |
M.2 "
|
2.5 "
|
M.2 "
|
N/A
|
3.5 "
|
M.2 "
|
| Product type |
SSD enclosure
|
HDD/SSD enclosure
|
SSD enclosure
|
HDD/SSD enclosure
|
HDD enclosure
|
SSD enclosure
|
| Supported storage drive interfaces |
M.2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
M.2
|





