We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton EBP-1617 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA)
SKU
EBP-1617
| SKU | EBP-1617 |
|---|---|
| EAN | 0743172089786 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | In Stock |
EBP-1617
Eaton 9PX and 5PXG2 battery pack, Used with 9PX3000RT, 9PX3000RTN, 9PX3000GRT, 9PX3000GLRT, 5PX3000RTG2, 5PXEBM72RTG2, Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs), Single-phase, Sealed/ lead-acid battery type
Eaton 9PX and 5PXG2 battery pack, Used with 9PX3000RT, 9PX3000RTN, 9PX3000GRT, 9PX3000GLRT, 5PX3000RTG2, 5PXEBM72RTG2, Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs), Single-phase, Sealed/ lead-acid battery type
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Hot-swap battery | Yes |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | 9PX3000RT, 9PX3000RTN, 9PX3000GRT, 9PX3000GLRT, 5PX3000RTG2, 5PXEBM72RTG2 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA), Federal Communications Commission (FCC), cULus |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 34.8 lbs (15.8 kg) |
| Width | 8.27" (210 mm) |
| Height | 2.64" (67 mm) |
| Depth | 18.3" (465 mm) |
You may also be interested in
| Product |
Eaton EBP-1617 UPS battery Sealed Lead...
Login for pricing
|
Popular
APC RBC12 UPS battery Sealed Lead Acid...
Login for pricing
|
Recommended
Tripp Lite RBC5-192 UPS battery 192 V
Login for pricing
|
Tripp Lite RBC58-2U UPS battery 48 V
Login for pricing
|
Hot Product
APC Smart-UPS Sealed Lead Acid (VRLA)...
Login for pricing
|
Bestseller
APC APCRBC117 UPS battery Sealed Lead...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EBP-1617
|
RBC12
|
RBC5-192
|
RBC58-2U
|
SMX48RMBP2U
|
APCRBC117
|
| Manufacturer |
Eaton
|
APC
|
Tripp Lite
|
Tripp Lite
|
APC
|
APC
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
N/A
|
N/A
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|





