We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkVision E24q-30 computer monitor 23.8" 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black
SKU
63ECGAR2US
Login for pricing
In stock
23.8", 2560 x 1440 WLED IPS, 100Hz, 16:9, 300cd/m², 4ms, 178° / 178°
UNSPSC: 43211902
- 23.8" WLED IPS
- Wide Quad HD, 16:9, 2560 x 1440
- 100Hz, 4ms, 300cd/m2
E24q30C23238QE0 23.8'' Monitor HDMI
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colors |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 123 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 6 ms |
| Display diagonal | 23.8" |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHS, EU Energy Efficiency Level (Level-E), Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Eye Comfort |
| Product colour | Black |
| Colour name | Raven Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| DisplayPort out quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 12.7" (322 mm) |
| Depth (without stand) | 1.81" (46 mm) |
| Width (without stand) | 21.2" (539.4 mm) |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 10.4 lbs (4.7 kg) |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Pivot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (max) | 38 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18.5 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 12.7" (322 mm) |
| Depth (without stand) | 1.81" (46 mm) |
| Width (without stand) | 21.2" (539.4 mm) |
| Width (with stand) | 21.2" (539.4 mm) |
| Depth (with stand) | 7.03" (178.6 mm) |
| Height (with stand) | 19.6" (497.2 mm) |
| Bezel width (side) | 0.0709" (1.8 mm) |
| Weight (with stand) | 10.4 lbs (4.7 kg) |
| Weight (without stand) | 7.05 lbs (3.2 kg) |
| Package width | 24.4" (621 mm) |
| Package depth | 4.96" (126 mm) |
| Package height | 15.2" (385 mm) |
| Package weight | 14.8 lbs (6.7 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 24.4" (621 mm) |
| Package depth | 4.96" (126 mm) |
| Package height | 15.2" (385 mm) |
| Package weight | 14.8 lbs (6.7 kg) |
| Other features | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHS, EU Energy Efficiency Level (Level-E), Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Eye Comfort |
| Height (without stand) | 12.7" (322 mm) |
| Depth (without stand) | 1.81" (46 mm) |
| Width (without stand) | 21.2" (539.4 mm) |
| Power consumption (max) | 38 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHS, EU Energy Efficiency Level (Level-E), Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Eye Comfort |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lenovo ThinkVision E24q-30 computer mo...
Login for pricing
|
Planar Systems PXL2230MW computer moni...
Login for pricing
|
Bestseller
Viewsonic VX Series VX2776-smhd comput...
Login for pricing
|
ASUS MB16AC computer monitor 15.6"...
Login for pricing
|
Popular
Acer EB321HQ Abi computer monitor 31.5...
Login for pricing
|
Recommended
Planar Systems PXN2480MW computer moni...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
63ECGAR2US
|
997-7039-00
|
VX2776-SMHD
|
MB16AC
|
UM.JE1AA.A01
|
998-0410-00
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Planar Systems
|
Viewsonic
|
ASUS
|
Acer
|
Planar Systems
|
| Display diagonal |
23" and more
|
21" to 23"
|
N/A
|
15" to 17"
|
23" and more
|
23" and more
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Metallic
|
N/A
|
Grey
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
N/A
|
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|






