We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Edge E550 IP Phone and PoE-enabled
SKU
82M91AA
Login for pricing
In stock
HP Poly Edge E550 IP Phone and PoE-enabled, IPS, 800 x 480 pixels, 5:3, WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS, ENERGY STAR, EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE
UNSPSC: 43191511
- This workhorse phone is outfitted with a big 5-inch color display and is designed to handle up to 48 lines. What’s more, the Poly Edge E500 Series can take on two additional expansion modules, supporting up to 66 more contacts each.
- The Poly E400 Series offer quality audio with Poly HD voice and bass frequency enhancing speaker design. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
| SKU | 82M91AA |
|---|---|
| EAN | 0197497341393 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Built to grow
This workhorse phone is outfitted with a big 5-inch color display and is designed to handle up to 48 lines. What’s more, the Poly Edge E500 Series can take on two additional expansion modules, supporting up to 66 more contacts each.
Enterprise-quality sound
The Poly E400 Series offer quality audio with Poly HD voice and bass frequency enhancing speaker design. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
HP Poly Edge E550 IP Phone and PoE-enabled. Display: IPS, Display resolution: 800 x 480 pixels, Aspect ratio: 5:3. Security algorithms: WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS. Sustainability certificates: ENERGY STAR, Compliance certificates: EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE. Package weight: 10.6 oz (300 g). Country of origin: China, Pallet weight: 787.1 lbs (357 kg)
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS |
| Display | |
| Display resolution | 800 x 480 pixels |
| Display | IPS |
| Aspect ratio | 5:3 |
| Network | |
| Security algorithms | WPA2-Enterprise, EAP-TLS, HTTPS |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 40 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Certificates | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43191511 |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Poly Edge E550 IP Phone and PoE-ena...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 8841 IP phone Charcoal
Login for pricing
|
Cisco 8811 IP phone Black LCD
Login for pricing
|
Recommended
Cisco 7841 IP phone Black, Silver 4 li...
Login for pricing
|
Popular
Cisco 7861 IP phone Black, Silver 16 l...
Login for pricing
|
Cisco 8861 IP phone Black, Silver Wi-Fi
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
82M91AA
|
CP-8841-K9=
|
CP-8811-K9=
|
CP-7841-K9=
|
CP-7861-K9=
|
CP-8861-3PCC-K9=
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Product type |
N/A
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|





