We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly CCX 505 Business Media Phone for Microsoft Teams and PoE-enabled GSA/TAA
SKU
849A5AA#ABA
Login for pricing
In stock
HP Poly CCX 505 Business Media Phone for Microsoft Teams and PoE-enabled GSA/TAA, Black, Android 12, LCD, 720 x 1280 pixels, 9:16, HTTPS
UNSPSC: 43191511
- With Poly CCX 500 Series business phones you can feel confident you sound professional on every call. And with Poly signature audio, Poly HD Voice and Acoustic Clarity technologies, you know you will hear and be heard on your calls.
- The CCX 500 Series supercharges collaboration with its easy to use, touchscreen interface and ergonomic design. The simple touch-access to contacts, meetings and voicemails keeps your user’s day moving, boosting productivity.
| SKU | 849A5AA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197497506334 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Audio expertise you can trust
With Poly CCX 500 Series business phones you can feel confident you sound professional on every call. And with Poly signature audio, Poly HD Voice and Acoustic Clarity technologies, you know you will hear and be heard on your calls.
Always ready for the next call
The CCX 500 Series supercharges collaboration with its easy to use, touchscreen interface and ergonomic design. The simple touch-access to contacts, meetings and voicemails keeps your user’s day moving, boosting productivity.
HP Poly CCX 505 Business Media Phone for Microsoft Teams and PoE-enabled GSA/TAA. Product color: Black. Compatible operating systems: Android 12. Display: LCD, Display resolution: 720 x 1280 pixels, Aspect ratio: 9:16. Security algorithms: HTTPS. Sustainability certificates: ENERGY STAR, Compliance certificates: EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Android 12 |
| Display | |
| Display resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display | LCD |
| Aspect ratio | 9:16 |
| Network | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 60 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Android 12 |
| Certificates | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 10.4" (263 mm) |
| Package depth | 9.57" (243 mm) |
| Package height | 2.76" (70 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| UNSPSC-code | 43191515 |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly CCX 505 Business Media Phone f...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco 8841 IP phone Charcoal
Login for pricing
|
Recommended
Cisco 8861 IP phone Black, Silver Wi-Fi
Login for pricing
|
Popular
Cisco 8811 IP phone Black LCD
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco 8851 IP phone Black
Login for pricing
|
Cisco 8851NR IP phone Charcoal 5 lines
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
849A5AA#ABA
|
CP-8841-K9=
|
CP-8861-K9=
|
CP-8811-K9=
|
CP-8851-K9=
|
CP-8851NR-K9=
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Product type |
N/A
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|





