We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled
SKU
82M86AA
Login for pricing
In stock
HP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled, IPS, 320 x 240 pixels, 4:3, HTTPS, ENERGY STAR, EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE
UNSPSC: 43191511
- The Poly Edge E100 IP desk phone is always-on, easy to use, secure, reliable, and stable. With everyday features at your fingertips, they’re everything you want in an entry level or common area phone.
- Our most versatile phones today, the Poly E100 offer quality audio with Poly HD voice. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
| SKU | 82M86AA |
|---|---|
| EAN | 0197497341348 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | In Stock |
Always-on reliability
The Poly Edge E100 IP desk phone is always-on, easy to use, secure, reliable, and stable. With everyday features at your fingertips, they’re everything you want in an entry level or common area phone.
Enterprise-quality sound
Our most versatile phones today, the Poly E100 offer quality audio with Poly HD voice. They reduce noise and distractions with Poly NoiseBlockAI and Acoustic Fence technologies.
HP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-enabled. Display: IPS, Display resolution: 320 x 240 pixels, Aspect ratio: 4:3. Security algorithms: HTTPS. Sustainability certificates: ENERGY STAR, Compliance certificates: EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE. Package weight: 10.6 oz (300 g). Country of origin: China, Pallet weight: 787.1 lbs (357 kg)
| Features | |
|---|---|
| Wall mountable | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Design | |
| Wall mountable | Yes |
| Display | |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Display | IPS |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Network | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Certificates | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43191511 |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP Poly Edge E100 IP Phone and PoE-ena...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco 6901 IP phone Charcoal
Login for pricing
|
Popular
Cisco 3905 IP phone Chocolate 1 lines
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco 7811 IP phone Black, Silver 1 li...
Login for pricing
|
Cisco 7821 IP phone Black, Silver 2 li...
Login for pricing
|
New
Cisco 7811 IP phone Black, Silver 1 li...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
82M86AA
|
CP-6901-C-K9=
|
CP-3905=
|
CP-7811-K9=
|
CP-7821-3PCC-K9=
|
CP-7811-3PCC-K9=
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Product type |
N/A
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|





