We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Axiom 8GB DDR4 memory module 1 x 8 GB 2666 MHz ECC
SKU
7X77A01301-AX
| SKU | 7X77A01301-AX |
|---|---|
| EAN | 0841280144493 |
| Manufacturer | Axiom |
| Availability | In Stock |
DDR4 delivers:
- Faster data rates (Mb/s) – 100% over DDR3
- Higher Densities – Up to 300% over DDR3
- 20% reduced power demand
DDR4 Equals More Speed, Less Power Consumption, Greater System Efficiencies
With Axiom, enjoy guaranteed compatibility and a lifetime warranty from ‘The OEM Alternative’
DDR4 Features:
- 100% Increase in speed – Faster Data Rate equates to more responsive application loads on data-intensive programs.
- 300% increase in component densities – Equals larger modules for next-generation performance demands.
- 20% decrease in power consumption – Less power consumed means less wasted resources to cool systems and reserves battery program for mobile devices.
- Provides greater reliability, availability and serviceability (RAS) in enterprise applications – Complete integrity and fault tolerance for longer periods without system failure.
- Improved data signal.
- Faster data rates (Mb/s) – 100% over DDR3
- Higher Densities – Up to 300% over DDR3
- 20% reduced power demand
DDR4 Equals More Speed, Less Power Consumption, Greater System Efficiencies
With Axiom, enjoy guaranteed compatibility and a lifetime warranty from ‘The OEM Alternative’
DDR4 Features:
- 100% Increase in speed – Faster Data Rate equates to more responsive application loads on data-intensive programs.
- 300% increase in component densities – Equals larger modules for next-generation performance demands.
- 20% decrease in power consumption – Less power consumed means less wasted resources to cool systems and reserves battery program for mobile devices.
- Provides greater reliability, availability and serviceability (RAS) in enterprise applications – Complete integrity and fault tolerance for longer periods without system failure.
- Improved data signal.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| Product colour | Green |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Compliance certificates | RoHS |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 19 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 1024M x 8 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Product colour | Green |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 19 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Module configuration | 1024M x 8 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Axiom 8GB DDR4 memory module 1 x 8 GB...
Login for pricing
|
Bestseller
Transcend 2GB, DDR3, PC10664, CL9, 240...
Login for pricing
|
Hot Product
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module
Login for pricing
|
Axiom 16GB DDR3-1600 memory module 2 x...
Login for pricing
|
Axiom VGP-MM1024I-AX memory module 1 G...
Login for pricing
|
Axiom 32GB DDR3-1333 memory module 1 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7X77A01301-AX
|
TS256MLK64V3U
|
90Y3105-AX
|
MD634G/A-AX
|
VGP-MM1024I-AX
|
A6222873-AX
|
| Manufacturer |
Axiom
|
Transcend
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
N/A
|
DDR3
|
DDR
|
DDR3
|
| ECC |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
N/A
|
204-pin SO-DIMM
|
184-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
N/A
|
PC/server
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
N/A
|
16GB
|
N/A
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
N/A
|
N/A
|
2 x 8 GB
|
1 x 1 GB
|
1 x 32 GB
|





