We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 101R00602 toner cartridge Original
SKU
101R00602
- Capacity: 190000 Pages
- Compatible With: Xerox® VersaLink® C8000 Color Printer/C8000W Color Printer/C9000 Color Printer
| SKU | 101R00602 |
|---|---|
| EAN | 0095205883299 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | In Stock |
Xerox offers these supplies developed specifically to keep your Xerox equipment operating at peak performance.
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Compatibility | Xerox VersaLink C8000 Colour Printer Xerox VersaLink C8000W Colour Printer Xerox VersaLink C9000 Colour Printer |
| Brand compatibility | Xerox |
| OEM code | 101R00602 |
| Print technology | LED printing |
| Country of origin | China, Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 21.9" (557 mm) |
| Package weight | 2.47 lbs (1.12 kg) |
| Package width | 4.72" (119.9 mm) |
| Package height | 6.38" (162.1 mm) |
| Print quality | |
| Print technology | LED printing |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 21.9" (557 mm) |
| Package weight | 2.47 lbs (1.12 kg) |
| Package width | 4.72" (119.9 mm) |
| Package height | 6.38" (162.1 mm) |
| Package dimensions (W x D x H) | 4.72 x 21.93 x 6.38" |
| Package weight (imperial) | 2.46 lbs |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Xerox |
| OEM code | 101R00602 |
| Package dimensions (W x D x H) | 4.72 x 21.93 x 6.38" |
| Country of origin | China, Netherlands |
| Package weight (imperial) | 2.46 lbs |
| Compatibility | Xerox VersaLink C8000 Colour Printer Xerox VersaLink C8000W Colour Printer Xerox VersaLink C9000 Colour Printer |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | LED printing |
| Package dimensions (W x D x H) | 4.72 x 21.93 x 6.38" |
| Package weight (imperial) | 2.46 lbs |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Xerox 101R00602 toner cartridge Original
Login for pricing
|
Bestseller
Q5949X (49X) Toner black, 6K pages
Login for pricing
|
Q7516A (16A) Toner black, 12K pages
Login for pricing
|
Popular
Q5950A (643A) Toner black, 11K pages @...
Login for pricing
|
New
Q7553X (53X) Toner black, 7K pages
Login for pricing
|
Lexmark X746A4YG toner cartridge 1 pc(...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
101R00602
|
Q5949X
|
Q7516A
|
Q5950A
|
Q7553X
|
X746A4YG
|
| Manufacturer |
Xerox
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
Xerox
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|





