We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Edge PE252700 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 2133 MHz
SKU
PE252700
| SKU | PE252700 |
|---|---|
| EAN | 0652977252717 |
| Manufacturer | Edge |
| Availability | In Stock |
At EDGE, we specialize in server memory and storage for mid-level to enterprise IT infrastructure. It isn’t just a specialty, it is our passion. Our award winning engineering team is focused daily on understanding the most critical IT challenges and staying on the cutting-edge of new server technology.
With over 30 years of industry experience, we understand that every server environment can be different and each company has their own unique set of challenges and goals. The EDGE team will work closely with you to guarantee the best upgrade solution for your system needs.
With over 30 years of industry experience, we understand that every server environment can be different and each company has their own unique set of challenges and goals. The EDGE team will work closely with you to guarantee the best upgrade solution for your system needs.
| Memory | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
You may also be interested in
| Product |
New
Edge PE252700 memory module 8 GB 1 x 8...
Login for pricing
|
Bestseller
Edge PE230364 memory module 16 GB 1 x...
Login for pricing
|
Hot Product
Axiom 8GB DDR3-1600 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Axiom 8GB DDR3-1333 memory module 2 x...
Login for pricing
|
Popular
Axiom 8GB DDR3-1600 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Axiom 16GB DDR3-1333 memory module 1 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE252700
|
PE230364
|
B4U40AA-AX
|
AXG27593235/2
|
B4U37AA-AX
|
AXG31293005/1
|
| Manufacturer |
Edge
|
Edge
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N
|
Y
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
N/A
|
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
| Internal memory |
8GB
|
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
2 x 4 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 16 GB
|





