We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
P1B93A Transfer-kit, 150K pages
SKU
P1B93A
- HP printer maintenance kits ensure your HP printer remains in working condition and continues providing your workers with the highest print quality possible.
- Medium or large businesses who want to ensure consistent print quality, reliability and uptime.
- ITB Unit; Transfer Roller; Feed and Pick Rollers for Printer; Retard Rollers for Printer; Feed and Pick Rollers for Stand; Retard Rollers for Stand; Documentation (Install Guides, Recycle Guide)
| SKU | P1B93A |
|---|---|
| EAN | 0889899148525 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
HP LaserJet Image Transfer Belt. Type: Belt, Brand compatibility: HP, Compatibility: HP Color LaserJet Enterprise M652n J7Z98A, M652dn J7Z99A, M653dn J8A04A, M653x J8A05A, M653dh..., Product color: Black
Compatible Printers: HP Color LaserJet Enterprise M 653 x, HP Color LaserJet Enterprise M 652 n, HP Color LaserJet Enterprise M 653 Series, HP Color LaserJet Enterprise M 652 Series, HP Color LaserJet Enterprise M 653 dh, HP Color LaserJet Enterprise M 653 dn, HP Color LaserJet Enterprise M 652 dn
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP Color LaserJet Enterprise M652n J7Z98A, M652dn J7Z99A, M653dn J8A04A, M653x J8A05A, M653dh J8A06A, MFP M681dh J8A10A, MFP M681f J8A11A, Flow MFP M681f J8A12A, Flow MFP M681z J8A13A, Flow MFP M682z J8A17A / HP Color LaserJet Managed E65050dn L3U55A, E65060dn L3U56A, MFP E67550dh L3U66A, Flow MFP E67560z L3U70A |
| Type | Belt |
| Product colour | Black |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Country of origin | Japan |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315 mm) |
| Depth | 16.9" (430 mm) |
| Height | 2.36" (60 mm) |
| Weight | 2.84 lbs (1.29 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 23.5" (597 mm) |
| Package depth | 19.6" (497 mm) |
| Package height | 7.99" (203 mm) |
| Package weight | 13.2 lbs (6 kg) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP Color LaserJet Enterprise M652n J7Z98A, M652dn J7Z99A, M653dn J8A04A, M653x J8A05A, M653dh J8A06A, MFP M681dh J8A10A, MFP M681f J8A11A, Flow MFP M681f J8A12A, Flow MFP M681z J8A13A, Flow MFP M682z J8A17A / HP Color LaserJet Managed E65050dn L3U55A, E65060dn L3U56A, MFP E67550dh L3U66A, Flow MFP E67560z L3U70A |
| Type | Belt |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 44 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 601.9 lbs (273 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 39.4 x 93.8" (1200 x 1000 x 2383 mm) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889899148525 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889899148525 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 44 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 601.9 lbs (273 kg) |
| UNSPSC-code | 26111504 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
P1B93A Transfer-kit, 150K pages
Login for pricing
|
Hot Product
40X9929 Transfer-kit
Login for pricing
|
41X0556 Fuser kit
Login for pricing
|
Lexmark 41X0245 printer/scanner spare...
Login for pricing
|
New
Lexmark 50G0853 printer/scanner spare...
Login for pricing
|
Popular
Lexmark 50G0855 printer/scanner spare...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P1B93A
|
40X9929
|
41X0556
|
41X0245
|
50G0853
|
50G0855
|
| Manufacturer |
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|
| Type |
Belt
|
Belt
|
Maintenance kit
|
Belt
|
Tray
|
N/A
|
| Device compatibility |
N/A
|
Multifunctional
|
Laser/LED printer
|
Multifunctional
|
Laser/LED printer
|
Laser/LED printer
|





