We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premier Mounts AM65 TV mount Black
SKU
AM65
Login for pricing
Out of stock
Articulating Mount for Flat Panels up to 65 lb./30 kg
UNSPSC: 45111802
- Scissor style arms pull up to 18" from the wall
- Slim depth of only 2.2" which achieves a seamless flat mount look when collapsed
- Cable management channels are built in the arm to keep power cables protected when pulling or pushing the display
- Single-piece construction makes a quicker install
- Open wall plate allows for clear access to cable and power connections
| SKU | AM65 |
|---|---|
| EAN | 0829973828707 |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Availability | In Stock |
An ultra slim, commercial grade articulating mount that has the capability for you to view your display at almost any angle you chose! With unmatched movement versatility and built-in cable management channels, keep your power cables protected when pulling or pushing the display to your desired angle.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum VESA mount | 16.9 x 15.7" (430 x 400 mm) |
| Maximum weight capacity | 66.1 lbs (30 kg) |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19.6" (498 mm) |
| Weight | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Depth (max) | 2.4" (6.09 cm) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
You may also be interested in
| Product |
New
Premier Mounts AM65 TV mount Black
Login for pricing
|
Popular
Chief Flat Panel Single Ceiling Mount...
Login for pricing
|
Bestseller
Premier Mounts CTM-MS2 TV mount/stand...
Login for pricing
|
Hot Product
Chief KWP130B TV mount/stand 30"...
Login for pricing
|
Chief Fixed Wall Mount Black
Login for pricing
|
Chief Thinstall Universal Tilt Wall Mo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AM65
|
FHS110B
|
CTM-MS2
|
KWP130B
|
MSTU
|
MTTU
|
| Manufacturer |
Premier Mounts
|
Chief
|
Premier Mounts
|
Chief
|
Chief
|
Chief
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Ceiling
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





