We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VisionTek 900920 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 2400 MHz
SKU
900920
| SKU | 900920 |
|---|---|
| EAN | 0784090035172 |
| Manufacturer | VisionTek |
| Availability | In Stock |
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
The Visiontek 16GB DDR4 2400MHz (PC4-19200) DIMM is a JEDEC standard Unbuffered DDR4 SDRAM DIMM module. Increase your system performance with a quick install. Backed by a limited lifetime warranty and our US based support.
The Visiontek 16GB DDR4 2400MHz (PC4-19200) DIMM is a JEDEC standard Unbuffered DDR4 SDRAM DIMM module. Increase your system performance with a quick install. Backed by a limited lifetime warranty and our US based support.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 17 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 17 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
VisionTek 900920 memory module 16 GB 1...
Login for pricing
|
Hot Product
Axiom 8GB PC3-10600 Unbuffered ECC 133...
Login for pricing
|
Bestseller
Axiom 8GB DDR3-1333 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Axiom 8GB DDR3-1600 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Axiom 1GB DDR-333 memory module 1 x 1...
Login for pricing
|
Axiom 5000735-AX memory module 1 GB 1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
900920
|
AX31333E9Z/8G
|
0A89416-AX
|
AXG50093234/1
|
AXG09490474/1
|
5000735-AX
|
| Manufacturer |
VisionTek
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR
|
DDR
|
| ECC |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
200-pin SO-DIMM
|
200-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
N/A
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
N/A
|
N/A
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 1 GB
|
1 x 1 GB
|





