We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VisionTek 900944 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 260-pin SO-DIMM
SKU
900944
| SKU | 900944 |
|---|---|
| EAN | 0784090035400 |
| Manufacturer | VisionTek |
| Availability | Out of Stock |
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
The Visiontek 8GB DDR4 2400MHz (PC4-19200) SODIMM is a JEDEC standard Unbuffered DDR4 SDRAM SODIMM module. Increase your system performance with a quick install. Backed by a limited lifetime warranty and our US based support.
The Visiontek 8GB DDR4 2400MHz (PC4-19200) SODIMM is a JEDEC standard Unbuffered DDR4 SDRAM SODIMM module. Increase your system performance with a quick install. Backed by a limited lifetime warranty and our US based support.
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 17 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 17 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
VisionTek 900944 memory module 8 GB 1...
Login for pricing
|
Axiom 2GB DDR3-1066 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Bestseller
Axiom 4GB DDR3-1600 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Popular
Axiom 2GB DDR3-1066 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Axiom 2GB DDR3-1066 memory module 1 x...
Login for pricing
|
Axiom 2GB DDR3 240-pin DIMM memory mod...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
900944
|
AXG23591683/1
|
A5649222-AX
|
AXG23592789/1
|
AXG27492757/1
|
45J5435-AX
|
| Manufacturer |
VisionTek
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
Axiom
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
DDR3
|
| ECC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
240-pin DIMM
|
204-pin SO-DIMM
|
240-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
N/A
|
| Internal memory |
8GB
|
N/A
|
4GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 2 GB
|
1 x 4 GB
|
1 x 2 GB
|
1 x 2 GB
|
1 x 2 GB
|





