We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC AP8704S-WW power cable Black 47.2" (1.2 m) C13 coupler C14 coupler
SKU
AP8704S-WW
| SKU | AP8704S-WW |
|---|---|
| EAN | 0731304296478 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
This Series of Rack Power Distribution Units (PDU) comes with Locking IEC Receptacles. The output and input connections are C13 to C14. The cord length is 1.2m. Locking IEC system allows the use of optional locking IEC power cords for added power cord security and enhanced reliability. No tools are required to disengage the locking feature and remove the plug from the locking receptacle.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 47.2" (1.2 m) |
| Features | |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 47.2" (1.2 m) |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Depth | 1.77" (45 mm) |
| Height | 9.45" (240 mm) |
| Weight | 2.23 lbs (1.01 kg) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 317.74 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 317.74 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
APC AP8704S-WW power cable Black 47.2&...
Login for pricing
|
Bestseller
Eaton EBMCBL180 power cable Black 70.9...
Login for pricing
|
Popular
Eaton EBMCBL240 power cable Black 70.9...
Login for pricing
|
Hot Product
Tripp Lite 48VDCSPLITTER power cable B...
Login for pricing
|
APC AP8712S power cable Black 23.6&quo...
Login for pricing
|
APC SMX039-2 power cable Black 47.2&qu...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AP8704S-WW
|
EBMCBL180
|
EBMCBL240
|
48VDCSPLITTER
|
AP8712S
|
SMX039-2
|
| Manufacturer |
APC
|
Eaton
|
Eaton
|
Tripp Lite
|
APC
|
APC
|




