We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Peerless PA750 TV mount 75" Black
SKU
PA750
Login for pricing
In stock
Paramount Articulating Wall Mount for 39" To 75" Displays
UNSPSC: 45111802
- Universal mount accommodates 200 x 100 to 600 x 400mm VESA mounting patterns
- Extends 21.35" (542mm) from the wall
- Retracts 3.00" (76mm) to save space
- +15/-5° of tilt for optimal viewing angles
- 5° of roll for post installation display leveling
- Up to 90 degrees of pivot allows for perfect display positioning
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
- Hook-and-Hang?, one-person display installation
- Lock the display at any angle with the ratcheting handle
- I-shaped adaptor plate helps avoid blocking connections on back of display
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- Mounts to wood stud, concrete, cinder or breeze block
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features.With PA75, extend the display up to 21.35" (542mm) or fully-retract it to just 3."(76mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ systemoffers easy, one-person installation of the display. A ratcheting handle provideslocking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare andoptimizing the viewing angle. Integrated cable management protects, contains andconceals cables for a clean installation.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 39" |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm) |
| Maximum VESA mount | 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm) |
| Maximum screen size | 75" |
| Maximum weight capacity | 99.2 lbs (45 kg) |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Certification | UL |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24.4" (619 mm) |
| Height | 16.7" (425 mm) |
| Weight | 16.8 lbs (7.6 kg) |
| Depth (min) | 2.99" (7.6 cm) |
| Depth (max) | 21.3" (54.2 cm) |
| Packaging data | |
| Package width | 27.5" (699 mm) |
| Package depth | 13.9" (353 mm) |
| Package height | 4.29" (109 mm) |
| Package weight | 19 lbs (8.62 kg) |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Peerless PA750 TV mount 75" Black
Login for pricing
|
Popular
Chief Flat Panel Single Ceiling Mount...
Login for pricing
|
Peerless MOD-FPSKIT100-B TV mount/stan...
Login for pricing
|
Premier Mounts P5080T TV mount/stand 8...
Login for pricing
|
Bestseller
Premier Mounts CTM-MS2 TV mount/stand...
Login for pricing
|
Chief KWP130B TV mount/stand 30"...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA750
|
FHS110B
|
MOD-FPSKIT100-B
|
P5080T
|
CTM-MS2
|
KWP130B
|
| Manufacturer |
Peerless
|
Chief
|
Peerless
|
Premier Mounts
|
Premier Mounts
|
Chief
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Ceiling
|
Ceiling
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





