We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSD
SKU
P40504-K21
| SKU | P40504-K21 |
|---|---|
| EAN | 0190017511986 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSD. SSD capacity: 1.92 TB
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 3.05 |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 4.1 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Random write (4KB) | 31000 IOPS |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.63" (219.2 mm) |
| Weight | 17.6 oz (500 g) |
| Height | 5.75" (146.1 mm) |
| Depth | 9" (228.6 mm) |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Weight (imperial) | 1.1 lbs |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 1.1 lbs |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |