We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Belkin BBZ002TT-V3 mobile device keyboard QWERTY English Bluetooth Black
SKU
BBZ002TT-V3
Login for pricing
In stock
Backlit Bluetooth keyboard, click-anywhere trackpad, multimedia keys, slim, portable design
UNSPSC:
| SKU | BBZ002TT-V3 |
|---|---|
| EAN | 0745883902927 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | In Stock |
Protect your iPad while adding a keyboard.
Transform your iPad into a laptop for greater productivity. The Belkin Pro Keyboard Case with Magnet Stand uses Bluetooth technology to pair to your iPad, combining the ease of use of an external keyboard with the added defense of a protective cover.
- Camera cutout
- Multimedia keys
- Click-anywhere trackpad
- Apple Pencil access
- Charge port access
- Speaker access
- Backlit keyboard
Transform your iPad into a laptop for greater productivity. The Belkin Pro Keyboard Case with Magnet Stand uses Bluetooth technology to pair to your iPad, combining the ease of use of an external keyboard with the added defense of a protective cover.
- Camera cutout
- Multimedia keys
- Click-anywhere trackpad
- Apple Pencil access
- Charge port access
- Speaker access
- Backlit keyboard
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Trackpad |
| Multimedia keys | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | English |
| Numeric keypad | No |
| Performance | |
| Cover | Yes |
| Backlight | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Air 4 iPad Air 5 iPad Air 11" M2 iPad Pro (11") 3rd Gen iPad Pro (11") 4th Gen |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | Battery |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.59" (192.8 mm) |
| Depth | 9.94" (252.6 mm) |
| Height | 0.677" (17.2 mm) |
| Weight | 23.3 oz (660 g) |