We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Storage MSL3040 Tape Library 1x MSL LTO-9 SAS Drive 20x LTO-9 45TB Data Cartridges
SKU
P77037-B25
Login for pricing
In stock
HPE Storage MSL3040 Tape Library 1x MSL LTO-9 SAS Drive 20x LTO-9 45TB Data Cartridges, Storage auto loader & library, Tape Cartridge, Serial Attached SCSI (SAS), 2.5:1, LTO, 3U
UNSPSC:
| SKU | P77037-B25 |
|---|---|
| EAN | 0190017771830 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE Storage MSL3040 Tape Library 1x MSL LTO-9 SAS Drive 20x LTO-9 45TB Data Cartridges. Product type: Storage auto loader & library, Media type: Tape Cartridge, Interface: Serial Attached SCSI (SAS). Native capacity: 900 TB, Compressed capacity: 900 TB. Burst transfer rate: 300 MB/s, Sustained data transfer rate (native): 300 MB/s. Width: 5.24" (133 mm), Depth: 19" (482 mm), Height: 34.4" (873 mm). Chassis type: 3U per module to a maximum of 48U, Host interface: 12 GB/s SAS (LTO-9)
| Performance | |
|---|---|
| Media type | Tape Cartridge |
| Form factor | 3U |
| Interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Black |
| Compression ratio | 2.5:1 |
| Internal | No |
| Compatible products | See HPE Storage Single Point of Connectivity Knowledge at https://h20272.www2.hpe.com/SPOCK/ |
| Data storage type | LTO |
| Product type | Storage auto loader & library |
| Standard interfaces | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage media types supported | LTO-9 |
| Number of slots (max) | 640 |
| Storage | |
| Compressed capacity | 900 TB |
| Native capacity | 900 TB |
| Data transmission | |
| Burst transfer rate | 300 MB/s |
| Sustained data transfer rate (native) | 300 MB/s |
| Technical details | |
| Width | 5.24" (133 mm) |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Host interface | 12 GB/s SAS (LTO-9) |
| Height | 34.4" (873 mm) |
| Depth | 19" (482 mm) |
| Compression ratio | 2.5:1 |
| Internal | No |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Ports & interfaces | |
| Interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Form factor | 3U |
| Chassis type | 3U per module to a maximum of 48U |
| Width | 5.24" (133 mm) |
| Height | 34.4" (873 mm) |
| Depth | 19" (482 mm) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Form factor | 3U |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Product type | Storage auto loader & library |
| Other features | |
| Host interface | 12 GB/s SAS (LTO-9) |
| Chassis type | 3U per module to a maximum of 48U |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |