We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Belkin Connect 11" Cover Black
SKU
BBZ002TT-V2
| SKU | BBZ002TT-V2 |
|---|---|
| EAN | 0745883901975 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | In Stock |
Transform your iPad into a laptop for greater productivity. Our Bluetooth keyboard pairs to your iPad to offer the ease of use of an external keyboard with the added defense of a protective cover. The premium faux leather exterior protects your tablet, while a soft anti-slip interior protects your screen from scratches.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11” (M4) |
| Protection features | Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | Yes |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Battery technology | Lithium |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Material | Faux leather |
| Maximum screen size | 11" |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11” (M4) |
| Protection features | Scratch resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | Yes |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Battery technology | Lithium |
| Product main colour | Black |
| Built-in keyboard | Yes |
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | Yes |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Battery technology | Lithium |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.59" (192.8 mm) |
| Depth | 9.94" (252.6 mm) |
| Height | 0.677" (17.2 mm) |
| Weight | 23.3 oz (660 g) |