We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital Ultrastar DC HC510 internal hard drive 10 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA
SKU
1EX0498
| SKU | 1EX0498 |
|---|---|
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD sustained transfer rate | 237 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 215 MB/s |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD sustained transfer rate | 237 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 215 MB/s |
| Interface | Serial ATA |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9.5 W |
| Power consumption (idle) | 5.8 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 0.67 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 1.04 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |