We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Western Digital Ultrastar DC HC510 internal hard drive 10 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
1EX0485
| SKU | 1EX0485 |
|---|---|
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Out of Stock |
The breadth and depth of Big Data is driving the universal need for higher capacities across a broad spectrum of applications and workloads. Laying the foundation for a worry-free data center, Western Digital delivers the capacity to conquer the data explosion with the Ultrastar DC HC500 series of hard drives. Built using HelioSeal technology, the industry’s only fifth-generation helium platform, the DC HC500 series is designed for public and private cloud environments, where storage density, Watts/TB and $/TB are critical for creating the most cost-efficient infrastructure. HelioSeal technology is key to achieving higher drive capacities, greater reliability ratings and extreme power efficiency. The result is a lower Total Cost of Ownership (TCO) for our cloud and enterprise customers.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD sustained transfer rate | 237 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 215 MB/s |
| Hybrid-HDD cache memory | 256 GB |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD sustained transfer rate | 237 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 215 MB/s |
| Hybrid-HDD cache memory | 256 GB |
| Interface | SAS |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9.5 W |
| Power consumption (idle) | 5.8 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating vibration | 0.67 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 1.04 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Weight | 23.3 oz (660 g) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Other features | |
| Interface | SAS |