We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eco Style Pro Tech Topload 15.6" Briefcase Black
SKU
EPRT-TL15
| SKU | EPRT-TL15 |
|---|---|
| EAN | 0850618008314 |
| Manufacturer | ECO STYLE |
| Availability | Out of Stock |
ECO STYLE - Pro Tech TopLoad s popular design is perfect for your everyday use. It s dedicated compartment fits up to 15.6 laptop. Along with an expandable file section, there is also a large internal and external zippered pocket to store all of your accessories. Pro Tech s Topload includes a workstation which has a cell phone/ accessory pocket, business/ credit card holders along with 2 pen holders. Exterior zippered pocket + pass-through allows for attachment to a rolling case making this a convenient hands free option. Weighing only 2.3 pounds, this is your ideal bag to enhance life on the go.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 15.6" |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Height | 13.5" (342.9 mm) |
| Depth | 3.25" (82.5 mm) |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Expandable | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 15.6" |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Cell phone pocket, Pen pocket, Zip pocket |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Expandable | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 15.6" |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Interior pockets | Cell phone pocket, Pen pocket, Zip pocket |
| Technical details | |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |