We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
iogear USB Ethernet Extender
SKU
GUCE51
| SKU | GUCE51 |
|---|---|
| EAN | 0881317006622 |
| Manufacturer | iogear |
| Availability | In Stock |
The GUCE51 comprises two units, Local and Remote. These units are interconnected with Cat5, Cat5e, or Cat6 cabling. Now you can extend peripherals to locations up to 198 feet away.
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.76 oz (135 g) |
| Cable length | 2362.2" (60 m) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.75" (120.6 mm) |
| Package height | 5.98" (152 mm) |
| Technical details | |
|---|---|
| Package length | 2.5" (6.35 cm) |
| Dimensions (WxDxH) | 0.13 x 0.0906 x 0.193" (3.3 x 2.3 x 4.9 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Package length | 2.5" (6.35 cm) |
| Dimensions (WxDxH) | 0.13 x 0.0906 x 0.193" (3.3 x 2.3 x 4.9 mm) |