We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking AP-615 (US) 2-Radio 3-Band 2x2 Wi-Fi 6E Internal Antennas 10-pack Campus AP
SKU
S3J34A
Login for pricing
In stock
HPE Aruba Networking AP-615 (US) 2-Radio 3-Band 2x2 Wi-Fi 6E Internal Antennas 10-pack Campus AP, 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, 5000 Mbit/s
UNSPSC:
| SKU | S3J34A |
|---|---|
| EAN | 0190017702889 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE Aruba Networking AP-615 (US) 2-Radio 3-Band 2x2 Wi-Fi 6E Internal Antennas 10-pack Campus AP. 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, Ethernet LAN data rates: 5000 Mbit/s
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), 3.6 Gbps maximum peak data rate |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi agile multiband Wi-Fi CERTIFIED Location™ Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 4) |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10 |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), 3.6 Gbps maximum peak data rate |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ports & interfaces | |
| I/O ports | E0: Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), 3.6 Gbps maximum peak data rate |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10 |
| Design | |
|---|---|
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi agile multiband Wi-Fi CERTIFIED Location™ Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 4) |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna | |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 1.59 lbs |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates | |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi agile multiband Wi-Fi CERTIFIED Location™ Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 4) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.91" (201 mm) |
| Depth | 7.2" (183 mm) |
| Weight | 25.4 oz (720 g) |
| Height | 2.01" (51 mm) |
| Other features | |
| I/O ports | E0: Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Weight (imperial) | 1.59 lbs |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10 |