We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EnGenius EOC655-C18 wireless access point White Power over Ethernet (PoE)
SKU
EOC655-C18
Login for pricing
In stock
Outdoor 5GHz Dual Radio 2x2 Access Point with 18dBi Panel Antenna
UNSPSC:
| SKU | EOC655-C18 |
|---|---|
| EAN | 0655216011373 |
| Manufacturer | EnGenius |
| Availability | In Stock |
The EOC655-C18, an Outdoor 5GHz Dual Radio 2x2 Access Point with an 18dBi Panel Antenna, is tailored for ISPs and Smart Cities. It delivers superior throughput in dense RF environments and is versatile for both PtP and PtMP applications. Simplified setup and troubleshooting are facilitated by a 2.4GHz radio and mobile app integration. Featuring built-in GPS for precise device placement and network mapping, it also includes IP67-rated durability and 'dying gasp' power failure detection. With AES-256 encryption for security and SkyPoint NMS for web-based management, the EOC655-C18 excels in performance and ease of use.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Syslog | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Certification | FCC CE IC UKCA |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Memory | |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 32 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A53 |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Security | |
| IP address filtering | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| MAC address filtering | Yes |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| Management features | |
| Syslog | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 21 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| Certification | FCC CE IC UKCA |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal & external |
| Antenna gain level (max) | 18 dBi |
| Antenna connector type | N-type |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | CB, RoHS, WEEE |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC CE IC UKCA |
| Compliance certificates | CB, RoHS, WEEE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 10.5" (267 mm) |
| Depth | 8.94" (227 mm) |
| Weight | 4.21 lbs (1.91 kg) |
| Height | 3.23" (82 mm) |
| Package width | 12.4" (314 mm) |
| Package depth | 6.26" (159 mm) |
| Package height | 17.7" (450 mm) |
| Package weight | 8.86 lbs (4.02 kg) |
| Packaging data | |
| PoE adapter included | Yes |
| Package width | 12.4" (314 mm) |
| Package depth | 6.26" (159 mm) |
| Package height | 17.7" (450 mm) |
| Package weight | 8.86 lbs (4.02 kg) |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Packaging content | |
| PoE adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13.1" (332 mm) |
| Master (outer) case length | 13.3" (338 mm) |
| Master (outer) case height | 19.1" (485 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 19.4 lbs (8.81 kg) |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |