We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 630 13.3 inch G10 Notebook PC Intel® Core™ i7 i7-1355U 13.3" Full HD 32 GB DDR4-SDRAM Silver
SKU
A2SY4UA#ABA
Login for pricing
In stock
HP EliteBook 630 13.3 inch G10 Notebook PC, Intel® Core™ i7, 13.3", 1920 x 1080 pixels, 32 GB, DDR4-SDRAM, Silver
UNSPSC:
| SKU | A2SY4UA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198415031792 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP EliteBook 630 13.3 inch G10 Notebook PC. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-1355U. Display diagonal: 13.3", HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Product color: Silver
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 13.3" |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1355U |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Keyboard | |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Collaboration Keyboard |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415031792 |
| Brand-specific features | |
| HP Management tools | HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Client Catalog (download); HP Manageability Integration Kit Gen4 (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Patch Assistant (download); HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415031792 |
| HP special features | |
| HP Management tools | HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Client Catalog (download); HP Manageability Integration Kit Gen4 (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Patch Assistant (download); HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |