We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 640 14 inch G10 Notebook PC Intel® Core™ i5 i5-1345U 14" Full HD 16 GB DDR4-SDRAM
SKU
9Z1J3UA#ABA
Login for pricing
In stock
HP EliteBook 640 14 inch G10 Notebook PC, Intel® Core™ i5, 14", 1920 x 1080 pixels, 16 GB, DDR4-SDRAM
UNSPSC:
| SKU | 9Z1J3UA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0198122504152 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP EliteBook 640 14 inch G10 Notebook PC. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-1345U. Display diagonal: 14", HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM
| Design | |
|---|---|
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1345U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Network | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122504152 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Technical details | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122504152 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |