We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Fortis x360 11 inch G5 Chromebook Intel® N N100 11.6" HD 4 GB LPDDR5-SDRAM
SKU
9R395UT#ABA
Login for pricing
In stock
HP Fortis x360 11 inch G5 Chromebook, Intel® N, 11.6", 1366 x 768 pixels, 4 GB, LPDDR5-SDRAM
UNSPSC:
| SKU | 9R395UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197961956313 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP Fortis x360 11 inch G5 Chromebook. Processor family: Intel® N, Processor model: N100. Display diagonal: 11.6", HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM
| Design | |
|---|---|
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 11.6" (29.5 cm) |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 11.6" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Processor | |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | N100 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Network | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Keyboard | |
|---|---|
| Full-size keyboard | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Display diagonal (metric) | 11.6" (29.5 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |