We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Fortis x360 11 inch G5 Chromebook Intel® N N100 Hybrid (2-in-1) 11.6" Touchscreen HD 4 GB LPDDR5-SDRAM 32 GB eMMC Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS Black
SKU
9R394UT#ABA
Login for pricing
In stock
HP Fortis x360 11 inch G5 Chromebook, Intel® N, 11.6", 1366 x 768 pixels, 4 GB, 32 GB, ChromeOS
UNSPSC:
| SKU | 9R394UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197961956337 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP Fortis x360 11 inch G5 Chromebook. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: Intel® N, Processor model: N100. Display diagonal: 11.6", HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels, Touchscreen. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 32 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product color: Black
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jack black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Cloud computing |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2023 |
| Display | |
| HD type | HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 11.6" (29.5 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 11.6" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | N100 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Memory | |
| ECC | No |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Cloud computing |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (90%) | 90 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.6" (295 mm) |
| Depth | 8.03" (204 mm) |
| Height | 0.827" (21 mm) |
| Weight | 3.22 lbs (1.46 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.64" (67 mm) |
| Package height | 10.2" (260 mm) |
| Package depth | 17.1" (435 mm) |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 11.6" (29.5 cm) |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |