We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 17-cn0695ds Intel® Celeron® N N4120 Laptop 17.3" HD+ 4 GB DDR4-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Home in S mode Green
SKU
89P54UAR#ABA
Login for pricing
In stock
HP 17-cn0695ds, Intel® Celeron® N, 1.1 GHz, 17.3", 1600 x 900 pixels, 4 GB, 128 GB
UNSPSC:
| SKU | 89P54UAR#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197192657836 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP 17-cn0695ds. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Celeron® N, Processor model: N4120, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 17.3", HD type: HD+, Display resolution: 1600 x 900 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics 600. Operating system installed: Windows 11 Home in S mode. Product color: Green
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Green |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| HD type | HD+ |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 17.3" (43.9 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display diagonal | 17.3" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 60% |
| Processor | |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4120 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor threads | 4 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 600 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | seafoam teal pearl |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Green |
| Refurbished | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| HP segment | Home |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.8" (400.7 mm) |
| Depth | 10.1" (257.8 mm) |
| Height | 0.811" (20.6 mm) |
| Weight | 4.59 lbs (2.08 kg) |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.53 lbs (2.96 kg) |
| Package width | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 13.6" (345 mm) |
| Package depth | 20.5" (520 mm) |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 17.3" (43.9 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |