We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ZBook Fury 16 G10 Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition Intel® Core™ i9 i9-13950HX 16" WUXGA 64 GB DDR5-SDRAM NVIDIA Quadro RTX 5000
SKU
97V19UA#ABA
Login for pricing
In stock
HP ZBook Fury 16 G10 Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition, Intel® Core™ i9, 16", 1920 x 1200 pixels, 64 GB, DDR5-SDRAM
UNSPSC:
| SKU | 97V19UA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197961111880 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP ZBook Fury 16 G10 Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition. Processor family: Intel® Core™ i9, Processor model: i9-13950HX. Display diagonal: 16", HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Discrete graphics card model: NVIDIA Quadro RTX 5000
| Display | |
|---|---|
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 16" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor model | i9-13950HX |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 32 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Graphics | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro RTX 5000 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Camera | |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Quiet Keyboard |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery capacity | 95 Wh |
| Technical details | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |