We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ENVY x360 14-es0013dx Intel® Core™ i5 i5-1335U Hybrid (2-in-1) 14" Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
SKU
7H9Y4UAR#ABA
Login for pricing
In stock
HP ENVY x360 14-es0013dx, Intel® Core™ i5, 14", 1920 x 1080 pixels, 8 GB, 512 GB, Windows 11 Home
UNSPSC:
| SKU | 7H9Y4UAR#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197192924419 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP ENVY x360 14-es0013dx. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-1335U. Display diagonal: 14", HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Iris Xe Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product color: Silver. Weight: 3.35 lbs (1.52 kg)
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Natural silver aluminum cover and keyboard frame, natural silver base |
| Refurbished | Yes |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Home |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Introduction year | 2023 |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Software | |
| Bundled software | McAfee LiveSafe |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Market positioning | Home |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Refurbished | Yes |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision 5MP |
| HP segment | Home |
| HP special features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision 5MP |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 9.5 h |
| Battery capacity | 43 Wh |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7" (322 mm) |
| Depth | 8.3" (210.7 mm) |
| Height | 0.772" (19.6 mm) |
| Weight | 3.35 lbs (1.52 kg) |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.51 lbs (2.5 kg) |
| Package width | 15.1" (383 mm) |
| Package height | 12" (305 mm) |
| Package depth | 2.72" (69 mm) |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |