We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ZBook Studio 16 inch G10 Mobile Workstation PC Intel® Core™ i7 i7-13700H 64 GB DDR5-SDRAM NVIDIA GeForce RTX 4070
SKU
8R1F0UA#ABA
Login for pricing
In stock
HP ZBook Studio 16 inch G10 Mobile Workstation PC, Intel® Core™ i7, 64 GB, DDR5-SDRAM
UNSPSC:
| SKU | 8R1F0UA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197498139906 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP ZBook Studio 16 inch G10 Mobile Workstation PC. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-13700H. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 4070
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | i7-13700H |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 20 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Graphics | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Keyboard | |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Quiet Keyboard |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 86 Wh |
| Technical details | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |