We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 865 G10 AMD Ryzen™ 5 PRO 7540U Laptop 16" WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
SKU
8F839UA#ABA
Login for pricing
In stock
HP EliteBook 865 G10, AMD Ryzen™ 5 PRO, 3.2 GHz, 16", 1920 x 1200 pixels, 32 GB, 512 GB
UNSPSC:
| SKU | 8F839UA#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197029147004 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP EliteBook 865 G10. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5 PRO, Processor model: 7540U, Processor frequency: 3.2 GHz. Display diagonal: 16", HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 740M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product color: Silver
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Introduction year | 2023 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 16" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 7000 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 7540U |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 PRO |
| Memory | |
| ECC | No |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | RZ616 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 76 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.1" (358.7 mm) |
| Depth | 9.88" (251 mm) |
| Height | 0.756" (19.2 mm) |
| Weight | 3.81 lbs (1.73 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 12" (305 mm) |
| Package depth | 20.5" (520 mm) |
| Other features | |
| WLAN controller model | RZ616 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |