We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 830 G10 Intel® Core™ i5 i5-1345U Laptop 13.3" WUXGA 16 GB LPDDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
SKU
7P196AW#ABA
Login for pricing
In stock
HP EliteBook 830 G10, Intel® Core™ i5, 13.3", 1920 x 1200 pixels, 16 GB, 256 GB, Windows 11 Pro
UNSPSC:
| SKU | 7P196AW#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197192817803 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP EliteBook 830 G10. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-1345U. Display diagonal: 13.3", HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Iris™ Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product color: Silver. Weight: 2.78 lbs (1.26 kg)
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2023 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 13.3" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1345U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| ECC | No |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Iris™ Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Number of speakers | 2 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | CECP |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Recover; HP Sure Run; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Wake on WLAN; HP Tamper Lock |
| HP Management tools | HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| HP Software provided | HP Hotkey Support; HP Easy Clean; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Services Scan |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP special features | |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Recover; HP Sure Run; HP Sure Sense; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen7; HP Wake on WLAN; HP Tamper Lock |
| HP Management tools | HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| HP Software provided | HP Hotkey Support; HP Easy Clean; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Services Scan |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CECP |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.8" (300.1 mm) |
| Depth | 8.46" (215 mm) |
| Height | 0.756" (19.2 mm) |
| Weight | 2.78 lbs (1.26 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 12" (305 mm) |
| Package depth | 17.7" (449 mm) |
| Stylus pen | No |
| Other features | |
| Ambient light sensor | Yes |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | B&O PLAY |
| Number of speakers | 2 |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Sensors | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Packaging content | |
| Stylus pen | No |