We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking AP-503-US Dual Radio 2x2 802.11ax Wi-Fi 6 Campus Access Point 1490 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
SKU
R8M99A
Login for pricing
In stock
Aruba Networking AP-503-US Dual Radio 2x2 802.11ax Wi-Fi 6 Campus Access Point
UNSPSC:
| SKU | R8M99A |
|---|---|
| EAN | 0190017532622 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE Aruba Networking 503 Series Campus Access Points deliver affordable Wi-Fi 6 coverage for indoor environments such as mid-sized offices, schools, and retail spaces where fewer people are on the network at the same time. With a 1.49 Gbps maximum combined data rate, the 503 series delivers cost-effective and reliable Wi-Fi for low to medium density environments. The 503 series is Wi‑Fi CERTIFIED and supports 802.11ax features; OFDMA for multi-user efficiency, target wake time (TWT) to extend the battery life of connected Internet of Things (IoT) devices, and WPA3 and Enhanced Open (OWE) for greater password and guest security. The 503 series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Available as optional eco-friendly 10-packs
Flexible management with AI-powered HPE Aruba Networking Central
Cost-effective Wi-Fi 6 access points provide up to 1.49 Gbps maximum combined data rate
It supports Wi-Fi 6 (802.11ax) features including OFDMA for enhanced multi-user efficiency and WPA and Enhanced Open (OWE) for greater security
Dynamic segmentation and policy enforcement firewalls (PEFs) automatically enforce consistent policies across wired and wireless networks, enhancing user and device security
What is new supporting point:
Available as optional eco-friendly 10-packs
Flexible management with AI-powered HPE Aruba Networking Central
Cost-effective Wi-Fi 6 access points provide up to 1.49 Gbps maximum combined data rate
It supports Wi-Fi 6 (802.11ax) features including OFDMA for enhanced multi-user efficiency and WPA and Enhanced Open (OWE) for greater security
Dynamic segmentation and policy enforcement firewalls (PEFs) automatically enforce consistent policies across wired and wireless networks, enhancing user and device security
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1490 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Certification | Ethernet Alliance (PoE, PD device, Class 3) Wi‑Fi Alliance: Wi‑Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband |
| Maximum data transfer rate | 1490 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.1.0 and later HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.5.0.0 and later |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ports & interfaces | |
| I/O ports | E0: Ethernet wired network port (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Maximum data transfer rate | 1490 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.1.0 and later HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.5.0.0 and later |
| Security | |
| Security algorithms | WPA3, WPA, WPA2 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Reset, Status, System |
| Certification | Ethernet Alliance (PoE, PD device, Class 3) Wi‑Fi Alliance: Wi‑Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4.8 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Weight (imperial) | 0.5 lbs |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates | |
| Certification | Ethernet Alliance (PoE, PD device, Class 3) Wi‑Fi Alliance: Wi‑Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Indication | |
| LED indicators | Reset, Status, System |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.71" (145 mm) |
| Depth | 5.71" (145 mm) |
| Weight | 8.99 oz (255 g) |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Package width | 7.72" (196 mm) |
| Package depth | 7.2" (183 mm) |
| Package height | 2.64" (67 mm) |
| Package weight | 18.2 oz (515 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.72" (196 mm) |
| Package depth | 7.2" (183 mm) |
| Package height | 2.64" (67 mm) |
| Package weight | 18.2 oz (515 g) |
| Other features | |
| I/O ports | E0: Ethernet wired network port (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) |
| Weight (imperial) | 0.5 lbs |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.1.0 and later HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.5.0.0 and later |