We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Elite c640 G3 Chromebook Intel® Core™ i5 i5-1245U 16" Touchscreen WUXGA 8 GB LPDDR4x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) ChromeOS Silver
SKU
7A051UT#ABA
Login for pricing
In stock
HP Elite c640 G3 Chromebook, Intel® Core™ i5, 16", 1920 x 1200 pixels, 8 GB, 256 GB, ChromeOS
UNSPSC:
| SKU | 7A051UT#ABA |
|---|---|
| EAN | 0197029886248 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
HP Elite c640 G3 Chromebook. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-1245U. Display diagonal: 16", HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. Operating system installed: ChromeOS. Product color: Silver. Weight: 3.06 lbs (1.39 kg)
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 16" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1245U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor socket | BGA 1744 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197029886248 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197029886248 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 8.74" (222 mm) |
| Height (front) | 0.461" (1.17 cm) |
| Height (rear) | 0.61" (1.55 cm) |
| Weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 24 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 142 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 15 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.5 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |